Informacja Administratora

Aktualne zasady i ograniczenia związane z COVID-19.

Stan na 24.10.2020

Uwaga! Zasady ze strefy czerwonej zostają rozciągnięte na całą Polskę. Wszędzie więc – w każdym powiecie – obowiązują dokładnie takie same obostrzenia.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
1,5 METRA – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI
Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
w autobusie, tramwaju i pociągu,
w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
w kinie i teatrze,
u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
w kościele i szkole, na uczelni,
w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
całościowe zaburzenia rozwoju,
zaburzenia psychiczne,
niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

PRZEMIESZCZANIE SIĘ OSÓB
Dzieci i młodzież do 16. roku życia w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje:
kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu,
w weekendy.

OPIEKA I EDUKACJA

Uczniowie:
klas IV - VIII szkół podstawowych, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, przechodzą na naukę zdalną.

Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada 2020 r.

Ważne! Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA
Dzieci pracujących rodziców mogą uczęszczać do żłobków lub przedszkoli. Od 6 maja organy prowadzące te placówki mogły je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.